Za granie na pogrzebach trzeba płacić tantiemy
Za muzykę puszczaną lub wykonywaną na pogrzebach i innych imprezach publicznych twórcom należą się tantiemy. Od tej zasady jest tylko kilka wyjątków
Większość uczestników pogrzebów lub gości na publicznych imprezach nie zwraca uwagi na te sprawy, bo umowy z ZAiKS i innymi organizacjami zbiorowego zarządzania (np. STOART) powinni mieć grający artyści lub organizatorzy, którzy odtwarzają muzykę. Co istotne, zapłacenie jednej organizacji nie wyklucza płacenia innym, bo każda ma trochę inny zakres działania.
Obowiązek uiszczania tantiem przez grających publicznie wynika z art. 31 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DzU 2006 nr 90, poz. 631). Określa on dokładnie, kiedy możliwe jest publiczne wykonywanie rozpowszechnionych utworów bez ponoszenia opłat na rzecz ich twórców.
Bez tantiem rzadko
Przywilej ten dotyczy tylko ceremonii religijnych, imprez szkolnych i akademickich lub oficjalnych uroczystości państwowych, gdy nie łączy się z tym osiąganie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta