Tylko wyjątkowo podatnik poczeka na zwrot dłużej niż 60 dni
Przedsiębiorca, u którego występuje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, krócej będzie czekać na przelew z urzędu skarbowego. Nawet jeśli fiskus uzna, że przed przekazaniem pieniędzy trzeba skontrolować firmę
Takie zmiany wynikają z obowiązującej od początku grudnia nowelizacji ustawy o VAT. Niestety, nowe terminy obowiązują dopiero w stosunku do zwrotu za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się po wejściu w życie zmian.
Podstawowy termin krótszy, ale...
Przed nowelizacją podstawowy termin zwrotu VAT w praktyce wynosił aż 180 dni. Od 1 grudnia został on trzykrotnie skrócony. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 87 ust. 2 ustawy o VAT zwrot różnicy podatku następuje w ciągu 60 dni od złożenia rozliczenia przez podatnika. Dotychczas taki termin obowiązywał przede wszystkim do VAT naliczonego związanego z zakupem środków trwałych i wartości niematerialnych oraz prawnych.
... kontrola może go wydłużyć
Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania rozliczeń, urząd skarbowy może przedłużyć go do zakończenia czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeśli przeprowadzone czynności wykażą zasadność zwrotu, to podatnik otrzyma należną kwotę wraz z odsetkami. Wynoszą one połowę wysokości odsetek od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta