Zanim podpiszesz umowę o pracę
Jeśli zamierzasz zatrudnić cudzoziemca, który nie ma zezwolenia na pracę, możesz zawrzeć z nim umowę przedwstępną. Taką umowę możesz też podpisać z osobą, która wciąż pracuje w innej firmie, ale za kilka tygodni ma już być twoim pracownikiem
Nie należą do rzadkości sytuacje, w których pracodawca i pracownik zamierzają zawrzeć umowę o pracę, ale ze względu na pewne przeszkody nie mogą tego uczynić od razu. Tak jest na przykład wówczas, gdy przyszły pracownik pozostaje w stosunku pracy w innej firmie i jest związany terminem wypowiedzenia. W takim wypadku można zawrzeć umowę przedwstępną, w której zostanie określone stanowisko, na jakim ma pracować ta osoba, oraz warunki, na jakich zostanie zatrudniona. Podpisanie takiej umowy jest korzystne dla pracodawcy, szczególnie jeśli w ten sposób zobowiązuje wysokiej klasy specjalistę do podjęcia u niego zatrudnienia.
Niekoniecznie na piśmie
Kodeks pracy nie reguluje tego typu umów. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwe ich zawieranie. Art. 300 k.p. przewiduje bowiem, że w sprawach, które nie są unormowane w kodeksie pracy, stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Nie mogą one jednak być sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Aby umowa przedwstępna była ważna, musi zawierać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. W wypadku umów o pracę będzie to więc wskazanie np. rodzaju pracy, miejsca jej wykonywania, wynagrodzenia.
Należy również określić rodzaj umowy ostatecznej, czyli należy wskazać, czy np. będzie to umowa na czas określony, na okres próbny czy też na czas zastępstwa innego pracownika. Jeśli zabraknie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta