Warto skorzystać na zatrudnieniu stażysty
Czy można przyjąć pracownika i zgodnie z prawem nie wypłacać mu wynagrodzenia ani nie płacić za niego składek na ubezpieczenia społeczne? Tak, pod warunkiem, że jest nim absolwent zarejestrowany w urzędzie pracy
Staż absolwencki przeciwdziała bezrobociu wśród absolwentów. Zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy (PUP) bezrobotny absolwent może być zatrudniony na taki właśnie staż przez dowolnego pracodawcę.
Darmowe ręce do pracy
Wszelkie koszty ponosi urząd pracy. Pracodawca nie musi płacić mu pensji ani opłacać składek na ubezpieczenia społeczne. Tym samym nie ma obowiązku ujmowania go na liście płac i wysyłania deklaracji do ZUS. Stażysta bowiem otrzymuje stypendium stażowe w wysokości zasiłku dla bezrobotnych, które wypłaca PUP. Urząd też od tej kwoty odprowadza składki: emerytalną, rentową i wypadkową. Starosta pokrywa również koszt badań lekarskich wymaganych przed odbyciem stażu.
Ponadto, jeśli taki pracownik zachoruje, przedsiębiorca nie musi mu płacić ani wynagrodzenia chorobowego, ani zasiłku chorobowego za okres nieobecności.
Nie ma również obowiązku wypłacania stażyście wynagrodzenia za urlop albo ekwiwalentu za niewykorzystane dni wolne. Nie udziela mu bowiem urlopu wypoczynkowego, takiego jak osobom zatrudnionym na umowę o pracę.
Są też obowiązki
Pracodawca może przyjąć osobę na staż na podstawie umowy zawartej ze starostą. Nie nawiązuje z nią umowy o pracę. Staż bowiem nie jest jedną z form zatrudnienia w rozumieniu kodeksu pracy. Taki pracownik formalnie wciąż ma status osoby bezrobotnej. Do pracy w danej firmie może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta