Rozrzedzić krew, osłabić raka
Są nowe dowody na to, że przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych wydłuża życie osób chorych na nowotwory. Dlaczego więc stosowane są tak rzadko?
Zostały stworzone z myślą o zwalczaniu zakrzepów blokujących przepływ krwi. Okazało się, że mogą ratować życie w jeszcze inny sposób. Badania zaprezentowane podczas 50. kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego w San Francisco dowiodły, że niektóre leki przeciwkrzepliwe hamują przerzuty nowotworowe.
Podawanie chorym myszom heparyny drobnocząsteczkowej znacznie zmniejszyło dynamikę rozwoju guzów – relacjonowali wyniki swoich prac Ajit i Nissi Varki z Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz Lubor Borsig z Uniwersytetu w Zurichu. Skuteczność podobnej terapii potwierdzają również badania z udziałem ludzi. Przyjmowanie przez chorych z guzami litymi przez rok heparyny wydłużyło im życie – dowiódł projekt Famous. Wskaźnik trzyletniej przeżywalności wzrósł z 36 do 60 proc. Wynika to także z faktu, że heparyna o połowę zmniejsza ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych, które często kończą się śmiercią. To z kolei wniosek z największego badania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta