Przygotowania trzeba zacząć już niedługo
Wdrożenie euro w firmach będzie kosztowniejsze i trudniejsze w realizacji, jeśli prace dostosowawcze zostaną odsunięte na ostatnią chwilę – piszą eksperci firmy Deloitte
W dniu 28 października 2008 r. Rada Ministrów przyjęła ogólny harmonogram wdrożenia w Polsce wspólnej waluty nazwany „Mapą drogową przyjęcia euro przez Polskę”.
Przyjęty kalendarz zakłada wprowadzenie euro w Polsce 1 stycznia 2012 r., jednak w praktyce polskie firmy będą musiały być gotowe na przyjęcie wspólnej waluty już sześć miesięcy wcześniej. Od tego momentu bowiem przedsiębiorstwa będą zobowiązane podawać ceny zarówno w złotych, jak i w euro, a to oznacza konieczność dostosowania organizacji, procesów biznesowych, ale przede wszystkim systemów informatycznych.
W krajach, które pierwsze przyjęły euro, po dwóch tygodniach obrót gotówkowy w euro stanowił 90 proc. transakcji w gotówce
Jak pokazuje praktyka, przygotowanie do przyjęcia wspólnej waluty może zająć firmom od kilku miesięcy do ponad dwóch lat, dlatego czasu na przygotowania wbrew pozorom nie ma zbyt wiele. Pierwsze działania przygotowawcze mające na celu określenie zakresu potrzebnych zmian i przygotowanie planu ich wdrożenia powinny rozpocząć się już teraz, tym bardziej że nie będą one wymagały dużych nakładów finansowych, a rezultaty tych prac będą mogły być wykorzystane także wówczas, gdy przyjęty kalendarz wprowadzania euro zostanie odsunięty w czasie o rok lub dwa.
Cztery etapy
Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta