Czy tylko rodzicom udzielamy dłuższych urlopów macierzyńskich
Na pytania czytelników dotyczące nowych przepisów wydłużających urlopy dla rodziców i opiekunów adopcyjnych obowiązujących od 1 stycznia 2009 r. odpowiada dziennikarka „Rzeczpospolitej“
Liczy się data przekazania wniosku o adopcję
Pracownica stara się o adopcję czterolatki, którą przyjęła już na wychowanie. Wniosek do sądu o jej przysposobienie złożyła 17 grudnia 2008 r. Na przełomie roku była już w trakcie 18-tygodniowego urlopu na warunkach macierzyńskiego. Czy zyskała dwa tygodnie, o jakie nowe przepisy wydłużyły te urlopy?
Tak. Zwiększone wymiary urlopów macierzyńskich wprowadziła nowelizacja kilku ustaw, w tym kodeksu pracy, z 6 grudnia 2008 r. (DzU nr 237, poz. 1654). Wydłużyła ona również tzw. urlopy na warunkach macierzyńskiego, czyli przysługujące pracownikom, którzy spełnią dwa warunki:
- przygarną na wychowanie obce dziecko lub dzieci,
- wystąpią do sądu opiekuńczego o przysposobienie.
Zainteresowani muszą przy tym zrealizować oba wymogi. Znaczy to, że dopiero w chwili złożenia wniosku do sądu rodzinnego o adopcję nabywają prawo do urlopu na zasadach macierzyńskiego. Oczywiście jeśli wcześniej faktycznie przyjęli już pociechę pod opiekę.
W art. 11 nowelizacja rozstrzyga, że dłuższe wymiary stały się również przywilejem osób, które w dniu wejścia zmian w życie (1 stycznia 2009 r.) były na takich urlopach. Wydłużenie nastąpiło z mocy samego prawa, a zatrudniony nie ma obowiązku przekazania szefowi żadnego wniosku, aby dłużej posiedzieć w domu z maluchem. Reasumując: skoro opisana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta