Nie wolno sąsiadowi budować pod nosem
Właściciel nieruchomości nie może podejmować działań, które zakłóciłyby ponad przeciętną miarę korzystanie z nieruchomości sąsiednich. Jeśli je podjął, odpowiada za szkodę wyrządzoną sąsiadowi.
W swoim wyroku Sąd Najwyższy potwierdził, że takim działaniem może być wzniesienie budynku, który przysłania sąsiadowi światło słoneczne i utrudnia cyrkulację powietrza.
W tej sprawie pozwanymi są spółka z o.o. Universal Properties Delta oraz Miasto Stołeczne Warszawa. Spółdzielnia Mieszkaniowa Hortensja domaga się zasądzenia od nich 75 tys. zł jako odszkodowania za obniżenie wartości jednego lokalu mieszkalnego będącego jej własnością.
Nadbudowa zmniejsza wartość lokum
Szkodę tę spowodowało według spółdzielni nadbudowanie (penthouse) przez spółkę wielokondygnacyjnego budynku stojącego się w bezpośrednim sąsiedztwie domu, w którym znajduje się ten lokal.
Nadbudowa została przeprowadzona legalnie – po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy i na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przez miasto. Jednakże w efekcie zwiększyło się zacienienie lokum spółdzielni – balkon wcześniej nasłoneczniony znajduje się teraz permanentnie w cieniu, zmieniła się cyrkulacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta