Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

177-letnia zawalidroga

02 stycznia 2009 | Życie Warszawy | Rafał Jabłoński
Do Cytadeli prowadzą trzy bramy. Jedną z nich wjeżdżała kolejka wąskotorowa. Widok z lat 20. ub. wieku
źródło: narodowe archiwum cyfrowe
Do Cytadeli prowadzą trzy bramy. Jedną z nich wjeżdżała kolejka wąskotorowa. Widok z lat 20. ub. wieku
Niecodzienna fotografia z okresu międzywojennego  – Brama  Straceń od strony Wisły. Widać obecne schody, ale nie ma jeszcze symbolicznych krzyży.  Za murem – nierozebrane budynki koszarowe. W ich rejonie za kilka lat znajdzie się siedziba Muzeum Wojska Polskiego
źródło: narodowe archiwum cyfrowe
Niecodzienna fotografia z okresu międzywojennego – Brama Straceń od strony Wisły. Widać obecne schody, ale nie ma jeszcze symbolicznych krzyży. Za murem – nierozebrane budynki koszarowe. W ich rejonie za kilka lat znajdzie się siedziba Muzeum Wojska Polskiego
To są prawdziwe lochy – podziemne kondygnacje fortu Legionów
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Życie Warszawy
To są prawdziwe lochy – podziemne kondygnacje fortu Legionów
Architektura Cytadeli zaskakuje niecodzienną formą
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Życie Warszawy
Architektura Cytadeli zaskakuje niecodzienną formą
Plan cytadeli w 1871 roku. Tak wyglądały fortyfikacje Cytadeli około 140 lat temu (na planie uproszczone nazewnictwo). Do dziś przetrwały forty: Władymira zwany teraz  Legionów, Aleksieja – obecnie Traugutta oraz  Siergieja – Sokolnickiego. Na forcie Śliwickiego, zwanym obecnie golędzinowskim, jest osiedle. Fort Paweł to teren szkół elektronicznych, fort Georgija to dziś zachodnia strona placu Inwalidów,  a bateria nadbrzeżna to rejon wieżowców przy Promyka.
źródło: Życie Warszawy
Plan cytadeli w 1871 roku. Tak wyglądały fortyfikacje Cytadeli około 140 lat temu (na planie uproszczone nazewnictwo). Do dziś przetrwały forty: Władymira zwany teraz Legionów, Aleksieja – obecnie Traugutta oraz Siergieja – Sokolnickiego. Na forcie Śliwickiego, zwanym obecnie golędzinowskim, jest osiedle. Fort Paweł to teren szkół elektronicznych, fort Georgija to dziś zachodnia strona placu Inwalidów, a bateria nadbrzeżna to rejon wieżowców przy Promyka.

Na początku marca rozpoczynają się prace archeologiczne na terenie warszawskiej Cytadeli. Prowadzone będą w rejonie, gdzie za cztery lata mają stanąć budynki Muzeum Wojska Polskiego.

Cytadela Warszawska jest zawalidrogą zafundowaną Polakom przez rosyjskiego zaborcę 177 lat temu. Zniszczyła ona północną dzielnicę miasta i uniemożliwiła jej rozwój przez niemal stulecie. Dziś, jako niefunkcjonalny obiekt, jest ciałem obcym w systemie komunikacyjnym stolicy. Problem w tym, że warszawiacy zżyli się z tym miejscem, nadając mu znaczenie parkowe, a zapominając, iż była to budowla o charakterze policyjnym, mająca w przypadku antycarskich rozruchów zniszczyć Warszawę. – Przy najmniejszym zaburzeniu każę miasto zbombardować, zburzę Warszawę i z pewnością nie ja ją odbuduję – zapowiedział car Mikołaj I w 1835 roku.

Mord na Żoliborzu

Północną dzielnicę stolicy zwano Żoliborzem, co było spolszczoną nazwą francuską – Pięknego Brzegu. Teren przecinały wąwozy wyżłobione przez istniejące jeszcze w XIX wieku rzeczki – Drna oraz Bełcząca i wiele innych, płynących okresowo, albo już wcześniej wyschniętych. Drzewa, parki, ogrody, wille oraz koszary gwardii królewskiej niepodległego jeszcze państwa polskiego zajmowały ten teren.

Po upadku powstania listopadowego Rosjanie postanowili...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8206

Spis treści
Zamów abonament