Zanim przyjmiesz gości, wpisz się do ewidencji
Obiekty, w których nocują turyści, powinny być wpisane do gminnej bądź wojewódzkiej ewidencji. Nie ma znaczenia ich zaszeregowanie i liczba gwiazdek
Przed rozpoczęciem działalności trzeba albo załatwić zaszeregowanie, albo – gdy się nie chce go mieć – zgłosić fakt prowadzenia działalności hotelarskiej do gminnej ewidencji.
Zaszeregowaniem obiektów hotelarskich i nadaniem im kategorii zajmuje się urząd marszałkowski. Wyjątek to pola biwakowe – te zaszereguje i zewidencjonuje wójt właściwej gminy. On też ewidencjonuje inne obiekty – pokoje wynajmowane przez rolników i miejsca, których właściciele, choć nie starają się o zaszeregowanie, chcą świadczyć usługi hotelarskie, bo spełniają wymogi przeciwpożarowe, sanitarne, co do wyposażenia itp. Organy ewidencyjne trzeba informować o okolicznościach, które powodują zmianę zaszeregowania, a także o zakończeniu działalności.
Co istotne – nazwy rodzajów i oznaczenia kategorii obiektów hotelarskich podlegają ochronie prawnej i nie wolno ich dowolnie stosować. Wyjątek to nazwy używane w kontekście, z którego jednoznacznie wynika, że to nie obiekt hotelarski – np. restauracja nazwana Hotel California, bar Pensjonat pod Różą.
Ważny standard
Wymogi dla obiektów hotelarskich są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta