Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma wystawi fakturę, a VAT zapłaci nabywca towaru

02 stycznia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Paweł Barnik Karolina Gierszewska
Podatnik nie może ponownej sprzedaży zakwalifikować jako sprzedaży  w ramach  wewnątrz wspólnotowej dostawy towarów
autor zdjęcia: Bartosz Sadowski
źródło: Fotorzepa
Podatnik nie może ponownej sprzedaży zakwalifikować jako sprzedaży w ramach wewnątrz wspólnotowej dostawy towarów

Właściwe rozliczenie ponownej sprzedaży towarów, po tym jak nabywca wycofa się z umowy, powinno nastąpić w oparciu o przepisy kraju, gdzie dostarczany towar znajdował się w chwili dostawy

Przedsiębiorcy sprzedający towary muszą być przygotowani na to, że kontrahent w ostatniej chwili wycofa się z transakcji. Może się to zdarzyć np. już po tym, gdy zarówno towar, jak i faktura dokumentująca transakcję gospodarczą dotrą do nabywcy. Dodatkowe kłopoty pojawią się, gdy kontrahent będzie miał siedzibę w innym kraju niż Polska, a towar zostanie mu już dostarczony. W takich sytuacjach zazwyczaj szybko szukamy nowego nabywcy (byle towar nie wracał do Polski i byle byśmy nie musieli ponosić dodatkowych kosztów transportu). Jak jednak rozliczyć transakcję, gdy ponowna sprzedaż nie powoduje przemieszczenia towarów z Polski do innego kraju członkowskiego?

GPP>przykład

Firma A dokonuje potwierdzonej fakturą VAT dostawy towarów na rzecz kontrahenta (firma B) będącego członkiem Wspólnoty (np. Rumunii). Rozpoznając wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i posiadając odpowiednie dokumenty, firma A stosuje zgodnie z przepisami ustawy o VAT stawkę 0-proc. Jednak w momencie, kiedy towary zostały dostarczone do odbiorcy, ten wycofał się z transakcji. Nieodebrany przez kontrahenta towar znalazł innych nabywców (firma C i D), działających w tym samym państwie co pierwotny kupiec (Rumunia).

Korekta transakcji

W pierwszej kolejności podatnik...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8206

Spis treści
Zamów abonament