Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mała wojna na Zachodnim Brzegu

02 stycznia 2009 | Świat | Piotr Zychowicz
Pogrzeb Mohammeda Khawai w Ramalli przerodził się w demonstrację
źródło: REUTERS
Pogrzeb Mohammeda Khawai w Ramalli przerodził się w demonstrację
Konflikt trwa nie tylko w strefie gazy
źródło: Rzeczpospolita
Konflikt trwa nie tylko w strefie gazy

Raniony przez izraelskich żołnierzy 19-letni Mohammed Khawaja zmarł w szpitalu. W jego rodzinnej miejscowości wybuchły gwałtowne walki z Izraelczykami

Żołnierz naciska spust. Rozlega się głuchy dźwięk wystrzału i w stronę zabudowań z sykiem leci granat gazowy. Zostawia za sobą długą smugę dymu. Pocisk nie trafia do celu. Odbija się od ściany jednego z domów i wpada na podwórko. Za nim lecą jednak następne granaty. Kolejni strzelcy są już celniejsi. Wylot ulicy tonie w gęstym, kłębiącym się nisko nad asfaltem gazie łzawiącym. Palestyńscy bojówkarze rzucają ostatnie kamienie i wycofują się w głąb miasteczka.

To niewielka – licząca 5 tysięcy mieszkańców – miejscowość Nilin na Zachodnim Brzegu Jordanu. Pierwsze zamieszki wybuchły tu w niedzielę. Młodzi ludzie wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciw atakom izraelskiej armii na Strefę Gazy. Doszło do ostrych starć z Izraelczykami, którzy użyli ostrej amunicji. Jeden młody człowiek zginął, a kilku zostało rannych. Teraz zamieszki spowodowała wiadomość, że jeden z nich zmarł w szpitalu.

Pluton izraelskiego wojska stoi na skrzyżowaniu drogi prowadzącej do miasteczka z międzymiastową drogą szybkiego ruchu. Wojskowy dźwig zrzucił na jezdnię trzy potężne betonowe bloki, za którymi chronią się żołnierze. Obok stoją dwa wojskowe dżipy z okratowanymi oknami. Poobijane od kamieni, z białymi bryzgami na karoserii po puszkach z farbą, którymi kilka dni wcześniej obrzucili je żydowscy osadnicy w Hebronie. Od pierwszych zabudowań Izraelczyków dzieli 120, może 150 metrów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8206

Spis treści
Zamów abonament