O ciążę nie zapytasz podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Zatrudniona w firmie kobieta spodziewająca się potomka podlega szczególnej ochronie. Nie można zlecać jej np. niektórych prac. Czy zatem przyszła mama, starając się o etat, może ukryć fakt ciąży?
Rzadko który pracodawca chce przyjąć do pracy kobietę w ciąży. Przyczyna jest dość prozaiczna. Zatrudnienie nowej osoby odbywa się przecież w celu wykonywania pracy. Ciąża natomiast oznaczać może nie tylko złe samopoczucie, ale i zwolnienia na badania lekarskie czy wreszcie konieczność skorzystania z L-4.
Więcej zakazów niż praw
Ciężarna w firmie nie gwarantuje zatem ciągłości świadczenia pracy. Jej zatrudnienie wiąże się także z zakazem wykonywania niektórych prac (wymienia je rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet). Ciężarnej nie można też zlecać pracy w nadgodzinach i porze nocnej. Ponadto kobiety w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy.
Z urodzeniem dziecka ściśle związane jest także skorzystanie przez pracującą mamę z urlopu macierzyńskiego, a następnie i wychowawczego. Ciąża i przebywanie na urlopie co do zasady chronią też przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Ochrona stosunku pracy sięga na tyle daleko, że co do zasady nawet umowa na czas określony, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta