Firma ma prawo zaskarżyć decyzję ZUS
Jeżeli pracodawca uzna decyzję organu rentowego, której jest stroną, za nieuzasadnioną, może wnieść od niej odwołanie. Musi wówczas pamiętać m.in. o obowiązujących go terminach
Takie prawo daje mu art. 83 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst. jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.). Informacje o możliwości wniesienia odwołania znajdują się na decyzji organu rentowego w pouczeniu.
GPP>przykładOd 5 do 8 listopada 2008 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrolę w ARGO sp. z o.o. Po jej zakończeniu pracodawca otrzymał protokół pokontrolny, w którym ZUS stwierdził zaległość z tytułu nieopłacania składek. Pracodawca nie uwzględnił zaleceń pokontrolnych, w związku z tym ZUS wydał decyzję ustalającą zaległość z tytułu składek. Pracodawca uważa, że decyzja jest niesłuszna i może wnieść od niej odwołanie.
Gdzie składać pismo
Odwołanie przysługuje do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie i według zasad określonych w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Regulują to art. 4778 – art. 47716 kodeksu postępowania cywilnego. Wnosi się je na piśmie do jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję (w dwóch egzemplarzach), lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę w ciągu miesiąca od doręczenia odpisu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta