Banki nie będą wypłacać dywidendy
Zyski instytucji zasilą ich kapitały, a nie portfele akcjonariuszy. Może się nawet zdarzyć, że żaden z giełdowych banków nie wypłaci dywidendy. Zarządy będą raczej dbać o bezpieczeństwo i poduszkę finansową niż o relacje z inwestorami.
Zarząd PKO BP zapowiedział już, że będzie rekomendował pozostawienie zysku za 2008 r. w banku. To samo zrobi kierownictwo BPH.
Zarząd Pekao przez ostatnie pięć lat był wierny zasadzie, według której w każdym kolejnym roku chciał wypłacać dywidendę o przysłowiową złotówkę wyższą niż rok wcześniej. Jednak za sprawą sytuacji na rynku finansowym teraz rozważa czasowe odstąpienie od tej zasady. – W obecnej sytuacji kapitały własne mogą być decydującym czynnikiem budującym przewagę konkurencyjną na rynku, szczególnie biorąc pod uwagę oczekiwania na kolejne efekty globalnego kryzysu – mówi Arkadiusz Mierzwa, rzecznik prasowy Pekao. – Zarząd banku odbiera również sygnały od nadzorcy rynku związane z prowadzoną przez działające w Polsce banki polityką dywidendową. Dywidenda jest niewątpliwie ważnym elementem relacji między zarządem a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta