Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy ZUS odmawia, warto iść do sądu

15 stycznia 2009 | Poradnik Prawny | Mateusz Rzemek

Każdy, komu ZUS odmówił przyznania świadczenia lub wyliczył jego wysokość poniżej oczekiwań, ma prawo wnieść odwołanie do sądu.

Odwołanie od decyzji w sprawie emerytury trzeba skierować do oddziału ZUS, który ją wydał. Jeśli zostanie złożone bezpośrednio do sądu, wydłuży to tylko procedurę. Sąd bowiem prześle je do ZUS z żądaniem ustosunkowania się do jego treści.

Takie pismo (w dwóch egzemplarzach) musi zawierać informację, do jakiego sądu jest kierowane, imię i nazwisko odwołującego się wraz z jego adresem zamieszkania. W odwołaniu trzeba wskazać numer decyzji. Trzeba także napisać w kilku zdaniach, wraz z uzasadnieniem, dlaczego decyzja jest niewłaściwa. Odwołanie musi też zawierać odręczny podpis osoby, która nie zgadza się z rozstrzygnięciem ZUS.

Uwaga!

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 11 września 2007 r. (sygn. akt P 11/07) uznał, że osoby walczące przed sądem o prawo do świadczenia mają prawo do ustawowych odsetek za zwłokę w wypłacie świadczenia od daty wydania niekorzystnej dla ubezpieczonego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8217

Spis treści
Zamów abonament