Usługi związane z kulturą bez podatku
Aż w trzech różnych miejscach ustawy o VAT mowa jest o tych samych usługach twórców i artystów wykonawców. Nic dziwnego, że nie tylko podatnicy, ale i fiskus ma kłopot z ustaleniem, jak je rozliczać
Wariantów jest sporo, można opodatkować je stawką 7 proc., 22 proc., zwolnić z podatku albo w ogóle wyłączyć spod VAT.
Najwięcej argumentów przemawia za zwolnieniem podatkowym, gdy są to usługi związane z kulturą, i stosowaniem stawki 7 proc., gdy mamy do czynienia z innymi usługami twórców i artystów wynagradzanymi w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.
– Wykonuję usługi artystyczne z kodem EKD 92.31 „Artystyczna i literacka działalność twórcza”. Do tej pory sądziłam, że moja działalność jest zwolniona z VAT. Teraz powiedziano mi, że powinnam odprowadzać 7 proc. VAT, a niektórzy twierdzą nawet, że 22 proc. Kto ma rację? – pyta czytelniczka DF.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przede wszystkim wiedzieć, jak usługi czytelniczki są klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Przywołana przez czytelniczkę Europejska Klasyfikacja Działalności nie obowiązuje w Polsce dla celów statystycznych, a nawet gdyby tak było, to dotyczy ona działalności gospodarczej. Tymczasem dla celów VAT ważna jest PKWiU.
Złóż wniosek o opinię
W pierwszej kolejności więc czytelniczka powinna sprawdzić, pod jakim symbolem PKWiU grupowane są świadczone przez nią usługi. W razie wątpliwości można złożyć wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta