Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto przejdzie na wcześniejszą emeryturę na podstawie starych przepisów

15 stycznia 2009 | Poradnik Prawny | Mateusz Rzemek

Choć od 1 stycznia tego roku obowiązują nowe przepisy, wszyscy, którzy wcześniej wypracowali odpowiedni staż i ukończyli wiek emerytalny, ciągle mogą domagać się świadczeń na starych zasadach

Tych świadczeń mogą domagać się przede wszystkim kobiety urodzone do końca 1953 r. Ciągle mogą przejść na wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 46 w związku z art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.; dalej ustawa emerytalna). Na koniec 2008 r. muszą jednak mieć odpowiedni staż pracy – co najmniej 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych i ukończony wiek 55 lat. To prawo mają również te kobiety, które miały tylko 20 lat stażu ubezpieczeniowego, ale zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy.

Ważne jednak, by wniosek o przyznanie emerytury z ZUS złożyły przed osiągnięciem tzw. powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet. Termin na to upływa w przeddzień takich urodzin. Jeśli tak postąpią, ZUS przyzna im emeryturę liczoną na starych, korzystniejszych zasadach.

Mężczyźni przed 1949 r.

Na podobnych zasadach na wcześniejszą emeryturę mogą przechodzić również mężczyźni urodzeni przed 1949 r. W ich przypadku nie ma jednak ograniczeń czasowych związanych ze spełnieniem warunków stażowych lub dotyczących niezdolności do pracy. Tacy panowie już na zawsze pozostaną w starym systemie emerytalnym. Od 8 maja 2008 r., kiedy weszła w życie nowelizacja ustawy emerytalnej, mogą oni starać się o wcześniejsze emerytury na zasadach podobnych do kobiet (wcześniej mogli otrzymać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8217

Spis treści
Zamów abonament