Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiedza o dłużniku przesadnie chroniona

15 stycznia 2009 | Prawo | Magdalena Januszewska

Informacje o dłużniku alimentacyjnym są niejawne. Gminy zastanawiają się, po co tak je utajniać, skoro większość danych i tak znają z innych źródeł i gromadzą bez zaostrzonych rygorów.

Gmina chcąca zmusić niesolidnego rodzica do łożenia na swoje dziecko przeprowadza u niego wywiad alimentacyjny i pobiera oświadczenie majątkowe. W ten sposób ma ustalić, jaka jest jego sytuacja życiowa, dlaczego nie płaci na dziecko i jakie ma możliwości zarobkowania.

Wzory dokumentów zawiera rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie wzoru kwestionariusza wywiadu alimentacyjnego oraz wzoru oświadczenia majątkowego dłużnika alimentacyjnego (DzU nr 78, poz. 469).

W obu są zamieszczone zwroty: „zastrzeżone – po wypełnieniu”. Powoduje to, że po wypełnieniu kwestionariusza i oświadczenia informacje w nich zawarte stają się tajemnicą służbową w rozumieniu ustawy z 22 stycznia1999 r. o ochronie informacji niejawnych, DzU z 2005r., nr 196, poz. 1631 ze zm. (art. 23 ust. 2 pkt. 2).

I tak mają dane

Klauzula „zastrzeżone” to najlżejszy z rygorów przewidzianych przez tę ustawę, ale i ona powoduje, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8217

Spis treści
Zamów abonament