Limit liczymy od rozpoczęcia działalności
Sprawdzając, czy nowa firma nie utraciła w 2009 r. prawa do zwolnienia z VAT, bierze się pod uwagę datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, a nie – jak wcześniej – pierwszej sprzedaży
Drobny przedsiębiorca, którego sprzedaż w roku poprzednim nie przekroczyła 50 tys. zł, nie musi rozliczać się z VAT. Jest z tego zwolniony na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Ze zwolnienia mogą też skorzystać osoby rozpoczynające działalność gospodarczą, jeśli przewidują, że ich sprzedaż nie przekroczy ustawowego progu. W ich wypadku jednak limit 50 tys. zł jest proporcjonalnie zmniejszany.
Wcześniej od pierwszej sprzedaży...
W poprzednich latach przy liczeniu proporcji brało się pod uwagę okres prowadzonej sprzedaży. Ważne więc było, kiedy przedsiębiorca faktycznie rozpoczął wykonywanie czynności opodatkowanych (sprzedaż towarów, świadczenie usług, eksport, wewnątrzwspólnotową dostawę). Okres ten liczyło się w dniach, począwszy od dnia wykonania pierwszej czynności opodatkowanej (wliczając ten dzień) aż do końca roku. Potwierdził to NSA w wyroku z 12 stycznia 2001 r. (III SA 36/ 99). Co prawda orzeczenie to dotyczyło starej ustawy o VAT, ale obowiązywała wtedy taka sama...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta