Prywatyzacja giełdy powinna ją wzmocnić
Przed wyborem inwestora strategicznego należy zbadać sytuację na giełdach już przejętych, np. w Lizbonie czy Mediolanie.
Oficjalnie już ogłoszono zmianę planów prywatyzacyjnych GPW i zamiar zbycia ponad 74 proc. akcji inwestorowi strategicznemu, którym – jak możemy się spodziewać – będzie inna giełda. Jest to niewątpliwie efekt zmian zachodzących w świecie giełdowym w ostatnich latach.
Obserwując go od szeregu lat, najpierw dało się zauważyć przejście giełd z modelu ustabilizowanych instytucji, niekonkurujących ze sobą, na model agresywnie działających uczestników światowego rynku papierów wartościowych. Wiązało się to często z powierzeniem zarządu agresywnym menedżerom, wprowadzaniem nowych produktów, tzw. demutualizacją (odejście od modelu towarzystw wzajemnych), upublicznianiem giełd, za przykładem giełdy australijskiej, która pierwsza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta