Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rok na minusie nie jest niczym nadzwyczajnym

15 stycznia 2009 | Moje Pieniądze | Katarzyna Ostrowska
źródło: Rzeczpospolita
zmiana wartoŚci jednostek rozrachunkowych w kilkutetnich okresach
źródło: Rzeczpospolita
zmiana wartoŚci jednostek rozrachunkowych w kilkutetnich okresach
Specjaliści podkreślają, że na roczne zyski rzędu kilkunastu procent nie ma już co liczyć. Średnioroczne stopy zwrotu funduszy emerytalnych będą wynosić 5 – 10 proc.  Jest pewne, że rok ze stratami jeszcze nieraz się powtórzy.
źródło: Rzeczpospolita
Specjaliści podkreślają, że na roczne zyski rzędu kilkunastu procent nie ma już co liczyć. Średnioroczne stopy zwrotu funduszy emerytalnych będą wynosić 5 – 10 proc. Jest pewne, że rok ze stratami jeszcze nieraz się powtórzy.
zyski i straty w poszczególnych kwartałach 2008 r.
źródło: Rzeczpospolita
zyski i straty w poszczególnych kwartałach 2008 r.
aktywa ofe
źródło: Rzeczpospolita
aktywa ofe

Po raz pierwszy w historii zamknęły rok stratami. To wynik bessy na warszawskiej giełdzie. Prognozy na 2009 rok są już znacznie lepsze. Optymiści mówią nawet o kilkuprocentowych zyskach

W czołówce zestawienia obejmującego wyniki osiągnięte w 2008 roku uplasowały się: Allianz, Axa i Pocztylion. Ale tym razem nie chodzi o to, że fundusze te zarobiły najwięcej, lecz o to, że najmniej straciły.

– Przy tak silnie spadających kursach na giełdzie najważniejsze okazało się to, jaki był udział akcji w portfelach funduszy emerytalnych. My zaprzestaliśmy dokupowania tych papierów już we wrześniu 2007 roku. Dopiero pod koniec 2008 r. zaczęliśmy nabywać wybrane akcje. Utrzymywanie niskiej alokacji przez cały rok miało kluczowe znaczenie. Dużo trudniej było zarobić na doborze odpowiednich spółek. Ważną rolę odegrała też część dłużna portfela, szczególnie w ostatnim kwartale – ocenia Grzegorz Zubrzycki, dyrektor ds. inwestycji PTE Allianz.

Allianz od dłuższego czasu poprawia wyniki. Po kiepskim 2005 i 2004 r. jest wciąż lepiej. W okresie dwóch lat jest czwarty. Niedawno nastąpiła zmiana na stanowisku osoby odpowiedzialnej za zarządzanie aktywami w zarządzie PTE Allianz. Grzegorz Zubrzyski (pracuje w tym PTE już od kilku lat) zastąpił Pawła Wilkowieckiego.

Dobre efekty

Słowa uznania należą się też funduszom: Axa i Pocztylion. Pierwszy z nich w ubiegłym roku inwestował wyjątkowo stabilnie, choć sytuacja na rynku była bardzo zmienna. Świetnie wypada też w długich okresach.

– W subportfelu akcji mieliśmy spółki charakteryzujące się wysoką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8217

Spis treści
Zamów abonament