Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto ma prawo do emerytury pomostowej

15 stycznia 2009 | Poradnik Prawny | Mateusz Rzemek

Świadczenie w obniżonym wieku otrzyma pracownik, który ma okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach bądź w charakterze przed 1999 r. i po 1 stycznia 2009 r.

Od 1 stycznia 2009 r. weszła w życie ustawa o emeryturach pomostowych. Znacznie ogranicza ona liczbę uprawnionych do tego świadczenia. Z ok. miliona pracowników, którzy w myśl przepisów obowiązujących do końca 2008 r. mogli liczyć na wcześniejszy odpoczynek, przywileje zachowało tylko ok. 250 tys. zatrudnionych przy najcięższych pracach lub wykonujących zawód związany ze szczególną odpowiedzialnością i wymagający dużej sprawności umysłowej.

Kto dostanie

Za zatrudnionych w szczególnych warunkach ustawa uznaje osoby pracujące pod ziemią, na i pod wodą oraz w powietrzu. Szczególne warunki zdaniem ustawodawcy wynikają także z gorącego lub zimnego mikroklimatu pracy, podwyższonego ciśnienia czy bardzo ciężkiej pracy fizycznej, wymagającej ogromnych wydatków energetycznych lub wymuszonej pozycji (znacznego pochylenia lub skręcenia pleców przy jednoczesnym wywieraniu siły powyżej 10 kg dla mężczyzn i 5 kg dla kobiet przez co najmniej połowę dniówki). Zostały one wymienione w załączniku nr 1 do ustawy. Zawiera on listę 40 rodzajów takich prac, m.in.: przy przeróbce mechanicznej węgla, na morskich platformach wiertniczych, garbarskich – przy obróbce mokrych skór czy ciężkie prace fizyczne w podziemnych kanałach ściekowych.

W myśl ustawy praca o szczególnym charakterze to taka, która wymaga...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8217

Spis treści
Zamów abonament