Łatwiej zatrudnić, niż zwolnić członka zarządu z etatu i funkcji
Jeśli spółka chce się rozstać np. z wiceprezesem i złożyć mu wypowiedzenie, powinna to zrobić jednocześnie rada nadzorcza. Gdy wymówienie ma nastąpić później niż usunięcie z tego organu, dokonuje go już zarząd w nowym składzie
Najczęściej osoby powołane do pełnienia funkcji członków zarządu spółki kapitałowej są równocześnie zatrudnione w niej na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Taka konstrukcja rodzi w praktyce wiele wątpliwości, a co za tym idzie również nieprawidłowości. Wielokrotnie wypowiadał się o tym Sąd Najwyższy.
Dwojaki status
Kodeks spółek handlowych mówi o powołaniu danej osoby na członka zarządu. Nie chodzi tu jednak o powołanie z kodeksu pracy. Członkostwo w zarządzie jest stosunkiem organizacyjnoprawnym i nie przeszkadza zawarciu między takim członkiem i spółką umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej.
Trzeba zatem rozróżnić odwołanie członka zarządu w każdym czasie od rozwiązania zawartej z nim umowy o pracę. Są to dwie różne, niezależne od siebie czynności. Co więcej, z reguły muszą je podjąć dwa różne organy spółki kapitałowej. Przepisy wskazują wyraźnie, że odwołanie w każdym czasie nie pozbawia roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji w zarządzie.
W zarządzie
Członek zarządu spółki kapitałowej może – zgodnie z art. 203 kodeksu spółek handlowych w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz art. 370 k.s.h. w spółce akcyjnej – zostać w każdym czasie odwołany. Członków zarządu spółki z o.o....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta