Jak wykupić mieszkanie od spółdzielni
Co zrobić, jeśli spółdzielnia nie chce przenieść własności mieszkania na spółdzielcę na dotychczasowych, ciągle jeszcze obowiązujących zasadach? Wiele spółdzielni, korzystając z grudniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, gra bowiem na zwłokę. Podpowiadamy, jak się temu przeciwstawić
Jeszcze przez rok można tanio wykupić mieszkanie spółdzielcze (lokatorskie, własnościowe). Potem obowiązujące przepisy dotyczące przekształceń utracą moc obowiązującą. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia 2008 r. (sygn. P16/08, opublikowany w DzU nr 235, poz. 1617).
Trybunał zakwestionował konstytucyjność przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej: ustawy) dotyczących przekształcania mieszkań lokatorskich oraz własnościowych. Utratę ważności tych uregulowań odroczył o rok, czyli do 30 grudnia 2009 r. (termin ten liczy się od daty publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw, czyli od 30 grudnia 2008 r.).
W tym czasie powinny zostać przygotowane nowe przepisy, które je zastąpią. Czy wykup będzie droższy? Nie wiadomo. Nie ma jeszcze gotowego żadnego projektu ustawy w tej sprawie, są tylko pierwsze wstępne propozycje.
4 mln jest mniej więcej mieszkań spółdzielczych: lokatorskich, własnościowych i stanowiących odrębną własność
Trybunałowi nie podobały się jednak obowiązujące zasady wykupu. Jego zdaniem przekształcenia odbywają się zbyt dużym kosztem spółdzielni jako korporacji. Dlatego nowe zasady wykupu będą przewidywały raczej dodatkowe opłaty.
Pytanie na piśmie
Teoretycznie wszystkie spółdzielnie powinny przekształcać mieszkania jeszcze przez rok.
Tak też wiele z nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta