Angaż nie musi gwarantować zatrudnionemu tego samego wynagrodzenia co miesiąc
Pobory, jakie wypłacamy pracownikowi w jednym miesiącu, mogą się różnić od zarobków w następnym. Tylko minimum ustawowe się nie zmienia
– Firmę przejął zagraniczny kontrahent, który chce wprowadzić nowe warunki wynagradzania. W umowach o pracę zostanie zapisana konkretna kwota wynagrodzenia zasadniczego (wyższa od minimalnej pensji), która w poszczególnych miesiącach może się jednak zmieniać. W dalszych postanowieniach umów ma być wpisany maksymalny wzrost – 35 proc. wynagrodzenia zasadniczego, i jego spadki – nie więcej niż 10 proc. pensji zasadniczej, w zależności od obrotu firmy w stosunku do planów. Czy takie zapisy będą zgodne z prawem? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Tak sformułowane postanowienia umów są zgodne z prawem. Zwłaszcza że jest gwarancja wypłaty pracownikom pensji wyższej niż minimalna.
Jaka praca, taka płaca
Żadne przepisy powszechne nie wskazują, w jaki sposób pracodawcy muszą określać warunki wynagradzania za pracę i wysokość tego wynagrodzenia, poza minimalnym rzecz jasna. Tylko budżetówka ma takie regulacje. Pracodawcy prywatni natomiast sami decydują, jakie składniki będą wypłacać i na jakich zasadach. Obligatoryjnym elementem wynagrodzenia za pracę jest jedynie wynagrodzenie zasadnicze,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta