Po męsku, czyli jak?
O tym, dlaczego współczesny mężczyzna nie ma szans zbudować swojego „ja” – opowiada psychoterapeuta Krzysztof Klajs. Krzysztof Klajs jest współautorem książki „Mężczyzna od podszewki”.
Na rynku pojawiła się właśnie następna pozycja o zmianach postaw w męskim świecie – „Ogień w brzuchu”. Mamy do czynienia z kolejną falą refleksji na powracający od kilku lat temat: być mężczyzną w XXI wieku.
Rz: „Mężczyzna musi zadać sobie dwa pytania. Pierwsze to: dokąd zmierzam, a drugie: kto pójdzie ze mną? Jeżeli kiedykolwiek zada te pytania w odwrotnej kolejności – czekają go kłopoty” – tak definiuje problem współczesnego mężczyzny amerykański filozof i terapeuta Sam Keen w książce „Ogień w brzuchu”. Dlaczego kolejność pytań jest taka ważna?
Krzysztof Klajs: Bo dotyczy istoty męskości: celu w życiu i jego realizacji (piszę zresztą o tym szeroko w mojej książce). Zgadzam się z Keenem, który mówi, że życie współczesnego mężczyzny toczy się – chociaż współczesnym kobietom się tak nie wydaje – wokół związków z kobietą. Nie starcza mu czasu na zbudowanie swojego ja.
„Pół życia zabierają nam wysiłki, żeby odzyskać odrębną tożsamość” – skarży się Keen. Tylko niech pan nie mówi, że znowu kobiety są wszystkiemu winne...
To nie jest kwestia niczyjej winy. Tak się po prostu złożyło. Mój syn po powrocie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta