Ściśle tajne czynności wyjaśniające
Marcin Warchoł, ekspert fundacji Ius et Lex
W sprawie o wykroczenie pokrzywdzony otrzymuje z policji pouczenie o przysługującym mu prawie złożenia w ciągu siedmiu dni oświadczenia o działaniu w roli oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego. Jednakże jego wniosek o umożliwienie wglądu do akt spotyka się z decyzją odmowną, co znajduje oparcie w obowiązujących przepisach kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Tak samo jest z osobą, co do której istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko niej wniosku o ukaranie (art. 54 § 8 k.p.w.).
Osoba taka, którą można by – operując pojęciem procedury karnej – określić mianem podejrzanego, powinna być przesłuchana przez organ prowadzący czynności wyjaśniające. Należy ją poinformować, o jaki czyn może być obwiniona, i wpisać zarzut do protokołu przesłuchania. Ma ona wówczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta