Opieszałość w wydawaniu decyzji może drogo kosztować
Gdy wójt uchyla się od załatwienia sprawy i wydania rozstrzygnięcia, strona ma prawo zaskarżyć ten brak działania do sądu administracyjnego
Skarga na bezczynność organu administracji jest szczególnym sposobem zaskarżania szeroko rozumianej działalności organu administracji. Sens tego środka quasi-odwoławczego wyraża się w umożliwieniu stronie postępowania administracji zaskarżenia sposobu procedowania organu w sprawie, polegającego na zaniechaniu jej załatwienia.
Jeżeli organ administracji się uchyla lub opóźnia w wydaniu rozstrzygnięcia (w formie decyzji bądź postanowienia) lub dopuszcza się zaniechania podjęcia aktu albo dokonania określonej czynności, w normalnym toku instancji nie przysługuje stronie możliwość zainicjowania postępowania kontrolnego. Skarga na bezczynność uzupełnia więc wachlarz środków, jakimi strona postępowania administracyjnego może żądać weryfikacji działalności organu.
Najpierw zażalenie, potem skarga
Skarga została wprowadzona do systemu prawa polskiego ustawą „Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi” (p.p.s.a.). Właściwym dla rozpatrzenia skargi jest wojewódzki sąd administracyjny, na którego obszarze właściwości ma siedzibę organ administracji publicznej, którego działalność została zaskarżona. Realizuje ona dwa cele. Z jednej strony służy zdyscyplinowaniu organu, który doprowadza do przewlekłości postępowania administracyjnego i nie dotrzymuje terminów rozpatrzenia sprawy, a z drugiej, gdy w ogóle nie podejmuje żadnej czynności,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta