Pozbawiony fotela prezesa nie zawsze ma szanse na przywrócenie do pracy
Osoba odwołana z zarządu raczej nie odzyska posady. Nawet jeśli spółka dopuściła się naruszeń, ma ona szanse jedynie na odszkodowanie
Jakie roszczenia przysługują pracownikowi, który zostanie skutecznie odwołany z pełnionej funkcji, jeśli w efekcie tego zostanie z nim rozwiązana umowa o pracę z naruszeniem prawa pracy?
Zdaniem Sądu Najwyższego odwołanemu członkowi zarządu spółki kapitałowej, zatrudnionemu na tym stanowisku na podstawie umowy o pracę, którą rozwiązano sprzecznie z prawem, nie przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy. Jeżeli podlegał on szczególnej ochronie, ma prawo do odszkodowania w wysokości równej wynagrodzeniu za czas pozostawania bez pracy w razie przywrócenia do pracy, lecz nie niższego niż określone w art. 471 k.p. (wyrok SN z 17 sierpnia 2006 r., III PK 53/06).
Roszczenie o przywrócenie do pracy nie przysługuje, bo w takiej sytuacji pierwszeństwo ma prawo handlowe i skoro członek zarządu może być w każdym czasie odwołany, niewłaściwe byłoby przywracanie go po takim odwołaniu do pracy. Stracił bowiem prawo do reprezentowania spółki i zarządzania nią. Odzyskanie tych praw byłoby możliwe jedynie przez skuteczne zaskarżenie odwołania z zarządu.
Jedynym zatem roszczeniem, które przysługiwałoby chronionemu prawem pracy pracownikowi, pozostaje odszkodowanie. Zdaniem SN...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta