Gdy szef procesuje się ze swoim pracownikiem, musi się liczyć z wydatkami
Aby wygrać spór z podwładnym nie wystarczy mieć rację. Trzeba również pamiętać o wymogach formalnych: wniesieniu opłat oraz terminach podejmowania poszczególnych czynności
Pracodawca rozgoryczony zachowaniem pracownika, który niesłusznie rozwiązał umowę o pracę w trybie natychmiastowym na podstawie art.55 § 11 kodeksu pracy, może żądać odszkodowania. Swoich praw będzie dochodził przed sądem pracy zgodnie z art. 611 k.p. Napisze więc pozew. W tym pomoże mu kadrowa. Jednak pracodawca się zastanawia, jakie koszty sądowe poniesie. Słyszy różne wersje odpowiedzi. Jedna z nich to taka, że nic nie zapłaci. Czy będzie aż tak dobrze?
Pracodawca wie, że wszczęcie, prowadzenie i zakończenie każdego postępowania sądowego związane jest przecież z pewnymi kosztami. Dlatego od uczestników postępowania pobierane się opłaty, które są rodzajem ekwiwalentu za czynności sądu jako organu państwa. Zasady i tryb pobierania kosztów sądowych w sprawach cywilnych, do których zalicza się także sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, zawiera ustawa z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (DzU nr 167, poz. 1398 ze zm.). Tu też szef znajdzie odpowiedź na nurtujące go pytanie o koszty związane z dochodzeniem odszkodowania od pracownika.
Opłaty i wydatki
Koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki. Mówi o tym art. 2 ustawy o kosztach sądowych. Co do zasady do ich uiszczania zobowiązana jest strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki.
Opłacie podlega pismo,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta