Czy powstanie policja rodzinna
Pracownicy socjalni, którzy pomagają najsłabszym rozwiązywać podstawowe życiowe problemy, mają dostać dodatkowe, kontrowersyjne uprawnienie. Do odbierania rodzicom dzieci, których życie lub zdrowie jest zagrożone
To element przygotowanej przez Ministerstwo Pracy nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, którą wkrótce ma się zająć rząd (w założeniu ma chronić dzieci). Jednak zdaniem wielu specjalistów od prawa rodzinnego nowe przepisy z jednej strony są zbędne – gdyż w razie poważnego zagrożenia dziecka każdy, także pracownik socjalny, ma obowiązek (i prawo) nieść mu pomoc, z drugiej zaś stwarzają ryzyko nadużyć tej procedury, czyli odbierania dzieci bez kontroli i zgody sądu.
Odebranie i do sądu
Nowe uprawnienie pracowników socjalnych jest oczywiście ograniczone wieloma warunkami i można z niego skorzystać tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka, w szczególności kiedy opiekun jest nietrzeźwy lub pod wpływem środka odurzającego. Zdaniem naszych rozmówców ta nietrzeźwość może powodować zbyt pospieszne decyzje pracownika socjalnego.
Będzie on mógł bowiem w takiej sytuacji odłączyć dziecko od rodziny i umieścić je w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta