Gazociąg jamalski zostanie na swoim miejscu
Zezwolenie udzielone firmie przesyłowej daje jej trwałe prawo do korzystania z nieruchomości, nawet gdy właściciel nie wyraża zgody na przeprowadzenie urządzeń przesyłowych
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku. Zaznaczył przy tym, że wydanie takiego zezwolenia otwiera właścicielowi gruntu możliwość dochodzenia roszczeń wynikających z obecności urządzeń przesyłowych na jego gruncie, ale wyłącznie na drodze administracyjnoprawnej.
Wskazany wyrok kończy przegraną sprawę wniesioną przez właścicieli kilku działek, przez które przebiega tranzytowy gazociąg wysokiego ciśnienia Jamał – Europa Zachodnia, przeciwko właścicielowi gazociągu, spółce akcyjnej SGT EuRoPolGaz.
Właściciele oponują, urząd zezwala
Właściciele praktycznie od początku, czyli od 1995 r., nie godzili się na przeprowadzenie tego gazociągu przez swe nieruchomości. Z tego powodu kierownik urzędu wojewódzkiego wydał, na wniosek inwestora, na podstawie art. 70 w związku z art. 73 obowiązującej ówcześnie ustawy z 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości, decyzję zezwalającą na przeprowadzenie na ich działkach przewodów służących do przesyłania gazu oraz urządzeń technicznych łączności i sygnalizacji, czyli kabla światłowodowego. Prawną podstawą do wydania takich samych co do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta