Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie obniżysz kosztów, dorabiając jako chałupnik

19 lutego 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Z początkiem marca osoby wykonujące niskopłatną pracę nakładczą i jednocześnie prowadzące własny biznes nie będą już mogły wybierać, z jakiego tytułu chcą podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

Już za kilka dni właściwie każda osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie płaciła składki ubezpieczeniowe od tej samej podstawy. W tym roku co do zasady ZUS opłaca się od kwoty zadeklarowanej, nie niższej niż 1915,80 zł (60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy).

Wszystko to za sprawą nowelizacji ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Ujednolicenie zasad

Ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 8, poz. 38) zakłada bowiem rozciągnięcie na osoby prowadzące działalność gospodarczą, zawierające umowy o pracę nakładczą, takich samych reguł ubezpieczeniowych, jak ustalone dla takich osób zawierających umowy-zlecenia. Zmiana ta w ocenie ekspertów spowoduje ujednolicenie zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby prowadzące działalność niezależnie od dodatkowo zawartej umowy. Przede wszystkim jednak ma przyczynić się do wyeliminowania zjawiska zawierania przez przedsiębiorców fikcyjnych umów o pracę nakładczą tylko w celu obejścia przepisów ubezpieczeniowych. Skąd problem z pozornością takich umów?

Koniec z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8247

Spis treści
Zamów abonament