Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus nie zawsze powiadomi o zamiarze wszczęcia kontroli

19 lutego 2009 | Dobra firma | Wojciech Jaworski

Jeśli organ podatkowy chce skontrolować podatnika, musi go o tym odpowiednio wcześniej zawiadomić. Od tej zasady są jednak wyjątki

Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej to nowość obowiązująca od 1 stycznia 2009 r. Przepisy regulujące zasady informowania podatników o planowanej kontroli zawiera w art. 282b i art. 282c ordynacji podatkowej (dalej op).

Niezbędne zawiadomienie

Regułą jest zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem. Gdy kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, jej wszczęcie wymaga ponownego zawiadomienia (art. 282b § 2 op). Wszczęcie kontroli w terminie wcześniejszym wymaga zgody kontrolowanego, wyrażonej przez złożenie podpisu w odpowiedniej pozycji druku zawiadomienia.

Wzór zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej określa rozporządzenie ministra finansów z 19 grudnia 2008 r. (DzU nr 237, poz. 1659).

Wyjątki od reguły

Rzecz jasna zasada zawiadamiania o zamiarze wszczęcia kontroli nie może być stosowana w każdym przypadku. Podlega pewnym ograniczeniom, koniecznym ze względu na interes publiczny (terminowe regulowanie należności publicznoprawnych, przeciwdziałanie świadomym uszczupleniom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8247

Spis treści
Zamów abonament