Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co dalej z dostępem do pomocy prawnej

19 lutego 2009 | Prawo | Dariusz Sałajewski
Statystyka liczby osób przypadających na jednego prawnika w Unii Europejskiej i jej państwach członkowskich (na podstawie danych CCBE z 10 listopada 2008 r.)
źródło: Rzeczpospolita
Statystyka liczby osób przypadających na jednego prawnika w Unii Europejskiej i jej państwach członkowskich (na podstawie danych CCBE z 10 listopada 2008 r.)
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Dostęp do prawa to nie tylko możliwość skorzystania z szerokiej i taniej pomocy prawnej, ale również niedrogi dostęp do sądu – zwraca uwagę wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych

Rządowe i poselskie inicjatywy ustawodawcze dotyczące szerszego dostępu do zawodów prawniczych służyć mają, jak rozumiem, zwiększonemu dostępowi do pomocy prawnej. Tak postrzegany cel tych inicjatyw zbieżny jest ze stanowiskiem nowego ministra sprawiedliwości („Dziennik” z 23 stycznia). Na pytanie dziennikarza o otwarcie korporacji minister Andrzej Czuma udzielił odpowiedzi pośredniej, wskazując na problem społeczny, jakim jest utrudniony obecnie dostęp do taniej pomocy prawnej.

Takie podejście ministra do sprawy zasługuje na całkowite zrozumienie i poparcie, również ze strony samorządów prawniczych zawodów zaufania publicznego. Nie mogą one nie włączyć się aktywnie w rozwiązywanie problemu. Inne niż konstruktywne zachowanie samorządów byłoby ich katastrofą.

Wiarygodność rozwiązań

Optymalne i stabilne uregulowanie prawne tej kwestii wymaga jednak sprawdzenia danych dotyczących choćby liczby prawników mogących już obecnie świadczyć pomoc prawną przypadających na liczbę ludności w Polsce. Oficjalne i profesjonalne raporty w tej sprawie nie wskazują, bowiem wcale, że wleczemy się w ogonie Europy. Wręcz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8247

Spis treści
Zamów abonament