Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sporo ważnych zmian w kontroli

19 lutego 2009 | Dobra firma | Tomasz Król
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
Zmiany w uprawnieniach kontrolerów
źródło: Rzeczpospolita
Zmiany w uprawnieniach kontrolerów

Sprzeciw mogący doprowadzić do odstąpienia od kontroli, możliwość dochodzenia odszkodowania czy odmowy wpuszczenia kontrolerów z wadliwym upoważnieniem – to tylko niektóre nowe uprawnienia kontrolowanych przedsiębiorców

Inne zmiany to krótsze limity czasu kontroli, elektroniczna książka kontroli, zawiadomienie o kontroli, możliwość podważenia zebranych dowodów.

Wprowadza je ustawa z 19 grudnia 2008 r. (DzU nr 18 poz. 97) nowelizująca ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (dalej usdg). Nowe przepisy o kontroli wchodzą w życie 7 marca 2009 r. Kontrole niezakończone przed tym dniem będą przebiegać według dotychczasowych przepisów. Muszą się jednak zakończyć w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji.

Zasady w jednej ustawie

Kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorców przeprowadzana jest na zasadach określonych w usdg. Dotyczy to także kontroli podatkowej. Wyjątki mają wynikać z bezpośrednio stosowanych przepisów powszechnie obowiązującego prawa wspólnotowego albo z ratyfikowanych umów międzynarodowych. Nowelizacja wprowadziła do wielu ustaw wprost zwrot „do kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej”. Takie odesłanie znalazło się w ordynacji podatkowej. Nie dodano go do ustawy o kontroli skarbowej. Niemniej nic obecnie nie wskazuje, że kontrole przeprowadzane na podstawie ustawy o kontroli skarbowej nie podlegają usdg.

Usunięto także przepisy pozwalające np. nie stosować zasady nie ma dwóch kontroli w tym samym czasie, o ile odrębne od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8247

Spis treści
Zamów abonament