Nie zawsze można złożyć odwołanie
W mniejszych przetargach firmy nie mogą składać odwołań, w których podważałyby poprawność konkurencyjnych ofert – wynika z orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej
Nowelizacja prawa zamówień publicznych wprowadziła istotne zmiany związane z wnoszeniem odwołań od rozstrzygnięć protestów dotyczących przetargów. Przed 24 października 2008 r. wykonawcy mogli wnieść odwołanie, jeśli wartość zamówienia wynosiła co najmniej 133 tys. euro (w przetargach organizowanych przez administrację centralną) lub 206 tys. euro (w przetargach samorządowych). Nie miało przy tym znaczenia, czy chodzi o dostawy, usługi czy też roboty budowlane.
Poniżej tych progów przysługiwało jedynie prawo do wnoszenia protestów. Te jednak były rozstrzygane jedynie przez zamawiających, którzy zresztą mogli pozostawić je bez odpowiedzi (brak reakcji był i jest uznawany za oddalenie protestu).
Niektórzy mniej, inni więcej praw
Sytuacja zmieniła się diametralnie po wejściu w życie nowych przepisów. Pozwoliły one wnosić odwołanie w wypadku wszystkich zamówień publicznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta