Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bunt zamorskich Francuzów

19 lutego 2009 | Świat | Marcin Szymaniak
Na Gwadelupie w nocy z wtorku na środę demonstranci użyli broni palnej w miejscowości Pointe-a-Pitre
źródło: AFP
Na Gwadelupie w nocy z wtorku na środę demonstranci użyli broni palnej w miejscowości Pointe-a-Pitre
Niespokojne wyspy na karaibach. Francja zachowała do dziś cztery departamenty zamorskie: dwa z nich, Gwadelupa  i Martynika, leżą w archipelagu Małych Antyli, stanowiąc tzw. regiony peryferyjne Unii Europejskiej. Francuscy podróżnicy i kolonizatorzy pojawili się tam po raz pierwszy w połowie XVII wieku.
źródło: Rzeczpospolita
Niespokojne wyspy na karaibach. Francja zachowała do dziś cztery departamenty zamorskie: dwa z nich, Gwadelupa i Martynika, leżą w archipelagu Małych Antyli, stanowiąc tzw. regiony peryferyjne Unii Europejskiej. Francuscy podróżnicy i kolonizatorzy pojawili się tam po raz pierwszy w połowie XVII wieku.

Przez terytoria Francji na zachodniej półkuli przelewa się fala zamieszek. Na Gwadelupie doszło do strzelaniny między protestującymi i policją. Jedna osoba zginęła. Są też ranni

W nocy z wtorku na środę podczas strzelaniny w głównym mieście portowym Gwadelupy Pointe-a-Pitre zginął 50-letni związkowiec, a sześciu policjantów zostało rannych. Jacques Bino, działacz związku zawodowego CGTG, wracał wraz z kolegą z zebrania związkowego. Około północy w auto trafiły pociski wystrzelone zza barykady opanowanej przez młodych manifestantów. Obaj mężczyźni zostali ranni i wezwali pomoc. Policja i pogotowie nie były jednak w stanie do nich dotrzeć, bo znalazły się pod ostrzałem rebeliantów. Jeden policjant został trafiony w oko, a reszta się wycofała. Gdy około trzeciej w nocy funkcjonariusze wreszcie dotarli do rozbitego samochodu, Bino już nie żył.

Kto zaczął?

Rebelię na liczącej nieco ponad 400 tysięcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8247

Spis treści
Zamów abonament