Opóźnij moment powstania przychodu, przyspiesz rozliczenie kosztów
Przedsiębiorca może przesunąć zapłatę podatku, jeśli wcześniej zaplanuje pewne transakcje i odpowiednio sformułuje umowę
A późniejsze rozliczenie z fiskusem to korzyści finansowe dla firmy, wynikające np. z zainwestowania pieniędzy.
Wprawdzie przepisy podatkowe są restrykcyjne, ale dają kilka możliwości kształtowania wysokości i momentu wykazywania przychodów i kosztów.
Nie spiesz się z protokołem
Jeśli chodzi o rozpoznanie przychodów, przepisy odwołują się zasadniczo do momentu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania (także częściowego) usługi (art. 12 ust. 3a ustawy o CIT).
Przykładowo przy robotach budowlanych za moment wykonania usługi należy uznać dzień podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego.
Tak więc ustalając umownie datę podpisania protokołu, przedsiębiorca wyznacza okres rozliczeniowy (np. rok podatkowy), w którym powstanie przychód podatkowy.
PrzykładSpółka z o.o. Alfa, będąca wykonawcą, uzgodniła z inwestorem, że protokół zdawczo-odbiorczy części wykonanych robót budowlanych zostanie podpisany 8 stycznia 2009 r. Prace na placu budowy zakończyły się już 30 listopada 2008 r.
Ale ponieważ protokół zdawczo-odbiorczy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta