Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Deficyt, nie konstytucja, jest zagrożeniem

19 lutego 2009 | Ekonomia | Aleksandra Fandrejewska
Problem osłabienia walut w regionie, w tym złotego trafił na pierwszą stronę brytyjskiego „Finacial Times”
źródło: Rzeczpospolita
Problem osłabienia walut w regionie, w tym złotego trafił na pierwszą stronę brytyjskiego „Finacial Times”

Rząd chce wprowadzić złotego do erm2. Polską drogę do euro mogą opóźnić raczej wskaźniki gospodarcze, a nie brak porozumienia polityków – twierdzą ekonomiści

Wczorajsza wypowiedź premiera Donalda Tuska i szefa Klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego o tym, iż polska waluta powinna znaleźć się w mechanizmie ERM2 jeszcze przed zmianą konstytucji, nie zdziwiła ekonomistów. – Premier zdecydował tak jakiś czas temu, gdy kategorycznie odmówił przeprowadzenia referendum w sprawie euro – ocenia Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów.

Ministerstwo Finansów odmówiło „Rz” komentarza w tej sprawie, jedynie przypomniało wypowiedź wiceministra Ludwika Koteckiego z poniedziałku, że rozpoczęcie rozmów o przystąpieniu do ERM2 możliwe jest na przełomie lutego i marca.

Profesor Gomułka zastanawia się jednak, jak zachowa się w tej kwestii Unia Europejska: – Dotychczas jej instytucje wymagały, by kraje najpierw usuwały ryzyko prawno-polityczne, a dopiero potem rozpoczynały rozmowy na temat warunków przyjęcia wspólnej waluty – przypomina.

Zresztą podczas spotkania premiera Tuska z szefem Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichetem obaj wspólnie uznali, iż zmiana konstytucji powinna nastąpić przed wejściem Polski do ERM2. – Na inną kolejność nie zgodzi się RPP – dodaje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8247

Spis treści
Zamów abonament