Urząd musi uwzględnić naliczony podatek
Jeśli podatnik wykaże import usług w nieprawidłowym okresie rozliczeniowym lub nie wykaże w ogóle, to czy może utracić prawo do odliczenia VAT naliczonego?
W udzieleniu odpowiedzi na to pytanie pomocny może być wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 8 maja 2008 r. w sprawie Ecotrade SpA (połączone sprawy C-95/07 i C-96/07). Choć zasady rozliczania VAT od tzw. importu usług określone w polskiej ustawie o VAT wydają się jasne, warto przyjrzeć się, jaki wpływ może mieć to orzeczenie na polską praktykę podatkową.
Usługi z zagranicy
Z importem usług w rozumieniu ustawy o VAT mamy do czynienia w sytuacji, gdy polski podatnik kupuje określone usługi od zagranicznego kontrahenta. Chodzi przede wszystkim o usługi wskazane w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT, np. doradcze, telekomunikacyjne, szeroko pojęte licencje, jak również usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów. Wówczas polski podatnik jest zobowiązany do naliczenia VAT. Podatek ten może jednocześnie odliczyć na ogólnych zasadach. W konsekwencji VAT od importu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta