Trudno sporządzić druki ZUS za podwładnego, który złamał rękę
W takiej sytuacji najpierw wypłacamy mu wynagrodzenie chorobowe lub zwykły zasiłek do czasu, aż komisja potwierdzi w protokole wypadek przy pracy. Dopiero wówczas uiszczamy mu wyrównanie do stuprocentowego świadczenia
Firma ma 40 pracowników. Jeden z nich, świadczący pracę od poniedziałku do piątku, dostaje wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej 3 tys. zł. W sobotę 29 listopada 2008 r. – będącą dla niego dniem wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia roboczego – wezwaliśmy go do pracy w nadgodzinach i nieszczęśliwie złamał wtedy rękę. Lekarz wystawił mu zwolnienie lekarskie od 29 listopada, mimo że zatrudniony prosił, by rozpoczynało się 1 grudnia 2008 r. Wynagrodzenie za listopad wypłaciliśmy mu w pełnej wysokości.
Czy istnieją przepisy, według których można żądać przesunięcia początkowego terminu zaświadczenia lekarskiego? Jak powinno wyglądać prawidłowe rozliczenie pensji tej osoby za listopad? Nie wiem, czy zrobiłam je poprawnie.
Po pierwsze, zlecanie nadgodzin w dniu wolnym z racji pięciodniowego tygodnia roboczego (zwykle w sobotę) jest dopuszczalne wyjątkowo, w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. Potwierdza to art. 151 § 1 pkt 1 kodeksu pracy.
Zasadą zapłata w naturze
W zamian dajemy cały dzień wolny, choćby w sobotę przypadła tylko jedna godzina nadliczbowa. Udzielamy go w terminie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta