Samozatrudnionego też można uprzywilejować
Gdy szef przyjmuje do firmy osobę, która prowadzi własną działalność gospodarczą, często na etapie podpisywania z nią umowy dostaje pytanie o to, czy da jej odpłatny urlop wypoczynkowy. Odpowiedź twierdząca będzie zależeć od jego dobrej woli
Obniżanie kosztów przez pracodawcę uzyskiwane jest już od pewnego czasu m.in. dzięki tzw. samozatrudnieniu. Czyli? Przyjmuje się, że jest to forma zatrudnienia osób fizycznych na podstawie innych niż angaż umów podlegających przepisom kodeksu cywilnego. Natomiast nie mają tu zastosowania przepisy kodeksu pracy. Mimo to kontrakt cywilnoprawny (najczęściej umowa-zlecenie) może gwarantować samozatrudnionemu pewne przywileje, które z mocy prawa przysługują pracownikom.
Płatne wakacje
Jednym z postanowień, które może zawierać umowa cywilnoprawna łącząca samozatrudnionego z firmą, może być przyznanie mu uprawnienia do płatnego urlopu wypoczynkowego. Wówczas do kontraktu trzeba wprowadzić postanowienia zobowiązujące przedsiębiorcę (zleceniodawcę) do zapłaty wynagrodzenia na rzecz zleceniobiorcy (samozatrudnionego) za okresy, kiedy praca nie jest faktycznie świadczona. Można to zrobić przez zagwarantowanie wynagrodzenia w określonej wysokości przysługującego w okresie np. miesięcznej rocznej przerwy w wykonywaniu umowy-zlecenia.
Okres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta