Opcje walutowe: niewłaściwa reprezentacja
Do czasu odpowiedniej nowelizacji kodeksu cywilnego uchybienie zasadom reprezentacji przez zarząd skutkuje sankcją nieważności bezwzględnej – pisze doktorant w Katedrze Prawa Gospodarczego i Handlowego Uniwersytetu Śląskiego, aplikant adwokacki w Izbie Adwokackiej w Katowicach Dariusz Michta.
W „Rz” z 12 lutego („Opcje walutowe – niewłaściwa reprezentacja”) mecenas Anna Cudna-Wagner nakreśliła skutki uchybienia zasadom reprezentacji osób prawnych w kontekście zawierania umowy opcji walutowej. Obok trafnych i ciekawych spostrzeżeń dotyczących zakresu reprezentacji w tekście są stwierdzenia, wobec których należy się odnieść krytycznie. Autorka skłania się ku poglądowi, iż nie jest nieważna transakcja opcji walutowej zawarta przez jednego członka zarządu spółki, jeśli statut tej spółki przewidywał reprezentację łączną. Na poparcie tej tezy przywołuje uchwałę Sądu Najwyższego z 14 września 2007 r. (III CZP 31/07).
Spółka to nie spółdzielnia
Otóż uchwała ta odnosiła się do reprezentacji spółdzielni, a nie spółki (jak napisała autorka). Oczywiście podobnie jak spółki kapitałowe spółdzielnie są osobami prawnymi, nie zmienia to jednak faktu, że są to struktury prawne predysponowane do zasadniczo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta