Darmowa podróż do pracy jest opodatkowana
Fiskus stara się objąć podatkiem coraz więcej świadczeń udostępnianych pracownikom przez zakłady pracy. Po pakietach medycznych przyszła kolej na organizowanie bezpłatnego dojazdu do pracy
W obu wypadkach argumentacja jest taka sama – przychodem jest już sama możliwość skorzystania z bezpłatnie udostępnionych przez zakład pracy świadczeń, bez względu na to, czy w rzeczywistości pracownik będzie czerpał z nich korzyści.
O zmianie stanowiska ministra finansów świadczą najnowsze interpretacje. Uchylają one wcześniejsze, korzystne dla podatników odpowiedzi. Przykładem jest pismo z 22 stycznia 2009 r. (DD3/033/KDJ/09/PK-29).
Izba skarbowa: to nie przychód
Chodziło o odpowiedź izby skarbowej z 2007 r. Firma, która zwróciła się z pytaniem, organizowała swoim pracownikom dojazdy do pracy. Polegało to na zamówieniu w firmie transportowej kursów busów. Jeździły one na określonych przez zakład pracy trasach i w uzgodnionych godzinach. Osoby zatrudnione w firmie mogły korzystać z bezpłatnego transportu na podstawie indywidualnej przepustki. Pracodawca nie zamierzał, ze względu na trudności praktyczne, ewidencjonować, kto i kiedy korzysta z transportu. Celem takich działań było podniesienie atrakcyjności zatrudnienia oraz pozyskanie nowych pracowników spoza miejscowości, gdzie znajduje się siedziba firmy.
W udzielonej w 2007 r. interpretacji Izba Skarbowa w Poznaniu przyznała pracodawcy rację. Uznała, że w takiej sytuacji u pracownika nie powstaje podlegający opodatkowaniu przychód. To dlatego, że nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta