Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef nie musi co roku dawać podwyżek

25 lutego 2009 | Gazeta prawa i podatków

W styczniu i lutym większe firmy muszą negocjować ze związkami zawodowymi wskaźnik przyrostu średniej pensji w danym roku w firmie. Równie dobrze może on jednak wynieść zero procent

Renata Majewska

Taki scenariusz zrealizuje się zapewne w bieżącym roku w większości zakładów pracy, zwłaszcza z sektora prywatnego. W obliczu globalnego kryzysu gospodarczego są one raczej skore do pozbywania się części załogi niż do wprowadzania choćby minimalnych podwyżek. Muszą jednak na początku rozmawiać ze swoimi zakładowymi organizacjami związkowymi na temat ustalenia wskaźnika przyrostu przeciętnego wynagrodzenia. Wymaga tego bowiem ustawa z 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców (DzU nr 1, poz. 2 ze zm.). Obowiązek taki ustanawia ona dla pracodawców zatrudniających ponad 50 osób koniecznie prowadzących działalność gospodarczą. Stawia zatem dwa kryteria:

∑ odpowiednia liczebność personelu

∑ posiadanie statusu przedsiębiorcy.

I tak negocjacje takie mają obowiązek przeprowadzać np. angażujące powyżej 50 pracowników samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej czy spółdzielnie mieszkaniowe, ale nie stowarzyszenia czy fundacje, które nie zaznaczyły w swoich statutach możliwości wykonywania działalności gospodarczej.

Raczej nie wzrosną

Więksi przedsiębiorcy muszą zatem rozpocząć na początku roku rozmowy z działającym u niego związkiem zawodowym. Jeśli jeszcze tego nie zrobili, powinni się z tym pospieszyć i zaprosić partnera do okrągłego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8252

Spis treści
Zamów abonament