Podwładny, który źle zaparkował firmowy samochód, sam płaci karę
Za przekroczenie prawa drogowego służbowym autem odpowiada wyłącznie pracownik. Ale nieuregulowaną opłatę parkingową może także pokryć firma
Przekazując do dyspozycji pracowników samochody służbowe, pracodawca musi liczyć się z tym, że będzie otrzymywał wezwania związane z naruszeniem przez kierowców przepisów drogowych. Jak powinien zachować się, gdy dostanie informację o nieprawidłowym zaparkowaniu auta należącego do firmy lub o nieuregulowanej opłacie parkingowej?
Wykroczenie czy naruszenie
Przede wszystkim szef musi ustalić, co stanowi podstawę wezwania. Nieprawidłowe zaparkowanie pojazdu (niezgodne z przepisami o ruchu drogowym) wiąże się zazwyczaj z mandatem karnym wymierzanym przez policję lub straż miejską za popełnione wykroczenie. Inne są natomiast konsekwencje braku opłaty w tzw. strefach płatnego parkowania. Czyn ten nie jest bowiem wykroczeniem, ale naruszeniem przepisów prawa administracyjnego.
Za wykroczenie odpowiada sprawca, którym może być wyłącznie osoba fizyczna, natomiast za nieopłacenie postoju może odpowiadać zarówno pracownik korzystający z pojazdu, jak i podmiot, który jest jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta