Listonosz zawsze przychodzi z wymówieniem dwa razy
Okres wypowiedzenia umowy, którą pracodawca wysłał pracownikowi listem poleconym, należy liczyć od momentu, kiedy podwładny dowiedział się o oświadczeniu szefa, lub z dniem odebrania tej informacji z poczty
– Pracownikowi, który przestał przychodzić do firmy w lutym po miesięcznym zatrudnieniu, listem poleconym wypowiedzieliśmy umowę o pracę. Kiedy upłynie mu okres wymówienia? Co się stanie, gdy nie odbierze pisma z poczty lub przyjdzie potwierdzenie, że korespondencję (tzw. zwrotkę) odebrał ktoś z rodziny? Jaką datę wpisać do świadectwa jako zakończenie stosunku pracy? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Przyznać trzeba, że czytelnik łagodnie potraktował nieobecnego bez usprawiedliwienia pracownika. Jeśli przestał on przychodzić do firmy i nie wytłumaczył powodów absencji, szef mógł rozstać się z nim bez wypowiedzenia z jego winy. Zastosowanie dyscyplinarki (art. 52 § 1 kodeksu pracy) byłoby w tej sytuacji w pełni uzasadnione. Podwładny bowiem ciężko naruszył podstawowe obowiązki pracownicze.
Czy wolno rozwiązać
Jeśli jednak w takim wypadku szef decyduje się rozwiązać umowę za wypowiedzeniem, musi być pewien, że taki tryb rozstania jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta