Kredytobiorca z poręczycielem na licytacji mieszkania
Po przejściu przez jakie procedury bank może zabrać mieszkanie osobie, która nie spłaca rat kredytu hipotecznego? Kiedy dochodzi do przymusowych wyprowadzek kredytobiorców? Czy poręczyciel niespłacanego kredytu też może stracić swój lokal?
Rz: Czy można stracić mieszkanie, opóźniając się z płatnościami rat do banku?
Andrzej Lulka: Osoba, która ma kłopoty ze spłatą kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania zabezpieczonego hipoteką, musi się liczyć z możliwością utraty lokum. Powinna też pamiętać, że odpowiedzialność za wierzytelności zabezpieczone hipoteką nie ogranicza się wyłącznie do wartości zakupionego na kredyt mieszkania.
Do czego jeszcze ma prawo bank?
W sytuacji gdy klient nie spłaca kredytu, bank będzie miał prawo w drodze egzekucji dochodzić zaspokojenia swoich roszczeń z całego majątku dłużnika, a więc m.in. z pensji. Wolna od egzekucji jest tylko ta część wynagrodzenia, która odpowiada kwocie minimalnego wynagrodzenia ustalonej zgodnie z ustawą z 10 października 2002 roku – obecnie 1276 złotych.
Bank może też zaspokajać roszczenia z majątku ruchomego dłużnika oraz jego rachunków bankowych. Jeśli wyegzekwowanie roszczeń z tych źródeł nie będzie możliwe, wówczas sięgnie po zabezpieczoną nieruchomość.
Na jakiej podstawie?
Jak przewiduje art. 65 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece z 6 lipca 1982 roku (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 124, poz. 1361 z późn. zm.) – zwanej dalej UstKwHip – wierzyciel hipoteczny, czyli w tym przypadku bank, może dochodzić zaspokojenia z hipoteki ustanowionej na nieruchomości, na zakup której udzielił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta